Mikroanyag Kutató-Fejlesztő Kft.
Mikroanyag Kutató-Fejlesztő Kft.
Legfontosabb kapcsolataink:
1. Pécsi Tudományegyetem Fizikai Intézet (excimer lézer használat, XRF analízis, elektronmikroszkópos mikromegmunkálás, 2004- folyamatos)
2. Szépművészeti Múzeum Restaurátor Osztálya (EUREKA projekt, lézeres festmény tisztítás 2006-)
3. Bűnügyi szakértők (Velledics Lajos, Dr. Kisbán Gábor, bűnügyi nyom elemzés, műkincs eredetiség vizsgálat)
Lézerrel leleplezett bűnözők
A bolti négyes sorozatgyilkos ügyében Pécsett találták meg a "koronabizonyítékot". Pedig csak két üvegszilánkot vizsgáltak - igaz, azokat lézerrel. Az USA-n és Japánon kívül csak itt használják a kriminalisztikában a speciális berendezést.
"Az eltávozáson lévő és az éjszakai órában az úttesten gyalogló katonát egy hátulról érkező gépkocsi elütötte, majd segítségnyújtás nélkül elhagyta a baleset helyszínét. Szakértői vizsgálatra egy sárga színű, Lada típusú személygépkocsi festékbevonat-rendszerét reprezentáló festékmintát és a gyalogos ruházatát küldték be. A katonai gyakorlópantalló jobb szárának hátoldalán, a farzseb alatt sárga színű festékfelkenődést találtunk... ...a két vizsgált festékminta azonos minőségűnek bizonyult."
Dr. Kisbán Gábor
"Hengerzárbetét-megfúrással kapcsolatos bűncselekmény vizsgálata során az eszközként használt fúrószáron talált mikroszkopikus mennyiségű fémfelkenődést kategorikusan azonosítottuk a hengerzárbetét anyagával."
"Egy mészmintát, amely egy pincebetöréses sorozat ügyében egy pince faláról származott, kellett összevetni a gyanúsított lakásán talált gázpalack oldalán lévő fehér színű anyagmaradvánnyal. A feltételezés szerint ugyanis az adott pince kimeszelése során a helyiségben hagyott gázpalackra freccsenhetett mész... ... a vizsgált minták egymással azonos arányban tartalmaztak kalciumot, magnéziumot, szilíciumot és stronciumot, azaz a két mészminta azonos kémiai összetételű volt."
A fentiek a Belügyi Szemlében felhozott példák, melyek a lézerek kriminalisztikai alkalmazási lehetőségeit mutatják be. A szerzőpáros: dr. Kisbán Gábor alezredes, a megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi technikai osztályának vezetője, és dr. Német Béla lézerfizikus, jelenleg a Dél-dunántúli Kooperációs Kutatási Központ igazgatóhelyettese. Az együttműködés - a rendőröknek "mintáik" vannak, az egyetemnek pedig lézere - jó pár évre visszatekint már. Ám nóvum abból a szempontból, hogy az USA-n és Japánon kívül csak itt használnak lézert a kriminalisztikában. Másrészt a vizsgálat eddig, lévén a berendezés szobányi, helyhez kötött volt, most viszont készül a hordozható, direkt erre a célra alkalmas, két laptopnyi méretű berendezés kifejlesztése. Az eljárás - a tudományon kívül - azon a pofonegyszerű dolgon alapul, hogy pontosan ugyanazt az összetételű anyagot nem lehet kétszer előállítani.
- Az egyik tárgyaláson szakértőként úgy világítottam meg ezt a bírónak, hogy hatéves korom óta sütök palacsintát, és soha nem dekáztam ki, miből mennyit tegyek a masszába. Nem az a lényeg tehát, hogy valami mit és abból mennyit tartalmaz, hanem hogy a különböző helyszíneken talált minták azonosak-e vagy eltérőek - mondja az alezredes.
Eddig százas nagyságrendben éltek Pécsett ezzel a módszerrel. Nem egy olyan ügyük volt, amire Magyarországon másutt nem akadt vállalkozó.
- Most már elmondható, hogy a négyes bolti sorozatgyilkos, Erdélyi Nándor esetében mi szállítottuk a "koronabizonyítékot" - folytatja Kisbán Gábor. - Kevés tárgyi bizonyíték volt, a hat fegyverszakértő véleménye sem egyezett. Kaptunk viszont két, a feltételezett tettes ruhájában talált negyed-, illetve háromnegyed milliméteres üvegszemcsét. A csepeli kettős gyilkosság helyszínén ugyanis úgy ölték meg az egyik eladónőt, hogy a régimódi WC-ajtó kis ablakán át lőttek rá. A szemcséket az onnan származó üveggel összevetve "állt meg" az ügy.
S akkor említsünk meg még egy történetet, a hamis Rippl-Rónai képekét. A botrány akkor robbant, amikor az azóta elhunyt Szász Endrét próbálta becsapni valaki egy hamisítványnyal. A szakértést egyedül Pécsett vállalták, és harminc képből sikerrel kiszűrték az ál-Rippleket.
4. Bajai Csillagvizsgáló (spektroszkópiai mérések, meteorit analízis 2004-)
5. Mediola Kft.(anyagmegmunkáló Nd:YAG lézer)
6. Paksi Atomerőmű (radioaktív vékonyréteg lerakódás LIDAR, lézeres táv-analízise)
7. Institute. of Electronics, Military University of Technology , Warsaw, Poland
(E! 3483- LASCAN Project , 2006-)
8. Geo-S Bt. (geológiai minták analízise, 2007-)
Kapcsolatok